Czym są emerytury pomostowe?
Emerytury pomostowe to specjalny rodzaj świadczeń, które umożliwiają wcześniejsze przejście na emeryturę osobom wykonującym prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. System emerytur pomostowych został wprowadzony w Polsce w 2009 roku na mocy ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych, jako rozwiązanie przejściowe po likwidacji możliwości przechodzenia na wcześniejszą emeryturę w powszechnym systemie emerytalnym.
Głównym celem emerytur pomostowych jest umożliwienie wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej osobom, które ze względu na wykonywanie pracy w trudnych warunkach przez wiele lat, mogą mieć problemy ze zdrowiem lub nie są w stanie kontynuować pracy do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego.
Kto może ubiegać się o emeryturę pomostową?
Aby ubiegać się o emeryturę pomostową, należy spełnić łącznie następujące warunki:
- Urodziłeś się po 31 grudnia 1948 r.
- Osiągnąłeś wiek co najmniej 55 lat (dla kobiet) lub 60 lat (dla mężczyzn)
- Posiadasz staż pracy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, w tym co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze
- Wykonywałeś przed 1 stycznia 1999 r. pracę w szczególnych warunkach lub pracę o szczególnym charakterze wymienioną w art. 3 ust. 1-3 ustawy o emeryturach pomostowych
- Wykonywałeś po 31 grudnia 2008 r. pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienioną w art. 3 ust. 1 lub 3 ustawy
- Zakończyłeś wykonywanie pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze
- Nie przystąpiłeś do otwartego funduszu emerytalnego (OFE) albo złożyłeś wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w OFE za pośrednictwem ZUS na dochody budżetu państwa
Ważna zmiana prawna z 2023 roku
W 2023 roku wprowadzono istotną zmianę w ustawie o emeryturach pomostowych, znosząc wygasający charakter tego świadczenia. Oznacza to, że zniesiono warunek wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 r. Dzięki tej zmianie, prawo do emerytury pomostowej będą mogły nabyć również osoby, które rozpoczęły pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze po 31 grudnia 1998 r.
Rodzaje prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze
Ustawa o emeryturach pomostowych zawiera szczegółowe wykazy prac uznawanych za wykonywane w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Oto przykłady niektórych zawodów i prac uprawniających do emerytury pomostowej:
Prace w szczególnych warunkach:
- Prace pod ziemią (górnictwo)
- Prace w hutnictwie
- Prace w energetyce
- Prace przy produkcji szkła i ceramiki
- Prace w przemyśle chemicznym
- Prace na platformach wiertniczych
- Prace przy przetwórstwie metali
- Prace przy produkcji wyrobów azbestowych
- Prace w wysokiej temperaturze
- Prace w warunkach podwyższonego ciśnienia
Prace o szczególnym charakterze:
- Prace członków załóg statków powietrznych
- Prace członków załóg morskich
- Prace maszynistów pojazdów trakcyjnych
- Prace kierowców autobusów, trolejbusów i tramwajów w transporcie publicznym
- Prace przy bezpośrednim zabezpieczeniu ruchu pociągów i pojazdów metra
- Prace funkcjonariuszy straży ochrony kolei
- Prace nurków, kesoniarzy i skafarów
- Prace ratowników górskich
- Prace przy produkcji materiałów wybuchowych, środków strzałowych i wyrobów pirotechnicznych
- Prace w policji, straży granicznej i służbie więziennej przy zapewnianiu bezpieczeństwa publicznego
Pełen wykaz prac uprawniających do emerytury pomostowej znajduje się w załącznikach do ustawy o emeryturach pomostowych.
Wysokość emerytury pomostowej
Wysokość emerytury pomostowej obliczana jest według specjalnej formuły i zależy od:
- zgromadzonego kapitału składkowego na koncie w ZUS,
- wieku przejścia na emeryturę pomostową,
- średniego dalszego trwania życia dla wieku, w którym ubiegasz się o emeryturę pomostową.
Minimalna wysokość emerytury pomostowej jest równa najniższej emeryturze określonej w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W 2023 roku jest to 1588,44 zł brutto.
Emerytura pomostowa podlega corocznej waloryzacji na zasadach określonych dla emerytur z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Jak złożyć wniosek o emeryturę pomostową?
Aby ubiegać się o emeryturę pomostową, należy złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek można złożyć:
- osobiście w dowolnej placówce ZUS,
- przez pełnomocnika,
- za pośrednictwem polskiej placówki pocztowej operatora wyznaczonego (Poczty Polskiej),
- przez elektroniczną platformę usług administracji publicznej (ePUAP),
- przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).
Wymagane dokumenty
Do wniosku o emeryturę pomostową należy dołączyć:
- informację o okresach składkowych i nieskładkowych,
- dokumenty potwierdzające okresy pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze,
- świadectwa pracy lub zaświadczenia potwierdzające wykonywanie pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze,
- dokumenty potwierdzające zaprzestanie wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze,
- dokument potwierdzający rozwiązanie stosunku pracy (jeśli jest to wymagane).
Wniosek o emeryturę pomostową najlepiej złożyć na około miesiąc przed planowaną datą przejścia na to świadczenie, co pozwoli ZUS na rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji przed tym terminem.
Łączenie emerytury pomostowej z pracą
Emerytura pomostowa, co do zasady, nie może być łączona z wykonywaniem pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Oznacza to, że aby otrzymywać emeryturę pomostową, musisz zaprzestać wykonywania tego rodzaju pracy.
Możesz jednak podjąć zatrudnienie w innym zawodzie, który nie jest wymieniony w ustawie jako praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. W takim przypadku obowiązują Cię limity dorabiania podobne jak dla zwykłych emerytów:
- Jeśli Twój przychód nie przekracza 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - emerytura pomostowa wypłacana jest w pełnej wysokości.
- Jeśli Twój przychód przekracza 70%, ale nie przekracza 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - emerytura pomostowa zostanie zmniejszona o kwotę przekroczenia, nie więcej jednak niż o maksymalną kwotę zmniejszenia.
- Jeśli Twój przychód przekracza 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - emerytura pomostowa zostanie zawieszona.
Kiedy emerytura pomostowa zostaje zawieszona lub wstrzymana?
Emerytura pomostowa może zostać zawieszona lub wstrzymana w następujących przypadkach:
- w razie podjęcia pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienionej w art. 3 ust. 1 lub 3 ustawy o emeryturach pomostowych,
- jeśli osiągasz przychód przekraczający 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia,
- w przypadku uzyskania prawa do emerytury z powszechnego systemu emerytalnego lub emerytury częściowej.
Emerytura pomostowa przestaje być wypłacana od dnia, od którego przysługuje emerytura przyznana na wniosek na podstawie przepisów ustawy o emeryturach i rentach z FUS.
Podsumowanie
Emerytury pomostowe stanowią ważne rozwiązanie dla osób wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, umożliwiając im wcześniejsze zakończenie aktywności zawodowej. Dzięki zmianie przepisów w 2023 roku, prawo do tego świadczenia uzyskało więcej osób, co jest istotnym krokiem w kierunku zwiększenia ochrony pracowników wykonujących trudne i wyczerpujące prace.
Jeżeli zastanawiasz się, czy kwalifikujesz się do emerytury pomostowej, warto skonsultować się z ekspertem, który pomoże ocenić Twoją sytuację i przeprowadzi Cię przez proces ubiegania się o to świadczenie. W EmeryturaPro oferujemy profesjonalne doradztwo w zakresie emerytur pomostowych - skontaktuj się z nami, aby umówić się na konsultację.